UNITEK produkuje farby Pantone w oparciu o wzorce cyfrowe PantoneLive od 2016 roku
Ten element graficzny jest często wykorzystywane przez Sun Chemicala - producenta komponentów do produkcji farb Pantone używanych przez UNITEK
03 stycznia 2024

Przestrzeń barwna Lab
— serce cyfrowego wzorca Pantone

Przestrzeń barwna Lab to model opisu koloru stworzony w roku 1948 przez amerykańskiego naukowca Richarda Sewalla Huntera, a zmodyfikowana do obecnego kształtu (CIE 1976 Lab*) przez Międzynarodową Komisję Oświetlania (CIE). Jest to trójwymiarowy model opisujący kolor w sposób, który jest niezależny od urządzenia czy medium, co czyni go uniwersalnym narzędziem w dziedzinie zarządzania kolorami. Poniżej przedstawiam kluczowe elementy przestrzeni barwnej Lab: 

L (jasność)

Wartość „L” reprezentuje jasność koloru i znajduje się na osi pionowej modelu. Wartość „L” zawiera się w granicy od 0 (czarny) do 100 (biały). Im wyższa wartość L tym kolor jest jaśniejszy.

a (od zielonego do czerwonego)

Wartość „a” reprezentuje składową koloru od zielonego do czerwonego i znajduje się na osi poziomej modelu. Wartości ujemne oznaczają kolor zielony, wartości dodatnie kolor czerwony. 0 nie jest ani zielone ani czerwone – należy je traktować jako kolorystycznie neutralne. Wartość a zawiera się w granicach od -128 do +127.

b (od niebieskiego do żółtego)

Wartość „b” reprezentuje składową koloru od zielonego do czerwonego i znajduje się na osi horyzontalnej modelu. Wartości ujemne oznaczają kolor niebieski, wartości dodatnie kolor żółty. 0 nie jest ani niebieskie ani czerwone – należy je traktować jako kolorystycznie neutralne. Wartość a zawiera się w granicach od -128 do +127.

Zastosowanie przestrzeni barwnej Lab — cyfrowe DNA kolorów Pantone

Przestrzeń barwna Lab jest niezwykle przydatna w dziedzinie zarządzania kolorami, ponieważ umożliwia jednoznaczne opisanie każdego koloru, niezależnie od urządzenia lub technologii używanej do jego prezentacji. Dzięki temu, operacje matematyczne na wartościach Lab są bardziej zgodne z ludzkim postrzeganiem kolorów niż w przypadku tradycyjnych modeli barw, takich jak RGB czy CMYK.

Przestrzeń barwna Lab jest szeroko stosowana w branżach związanych z drukiem, produkcją filmową, projektowaniem graficznym oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest precyzyjne zarządzanie kolorami, niezależnie od sprzętu czy medium.

 

Wzorce cyfrowe kolorów Pantone, zawarte w chmurze Pantone LIVE, są zapisane właśnie w modelu barwy Lab.

Specjalizujemy się w produkcji farb mieszanych dla przemysłu poligraficznego i produkcji opakowań klasy Premium. Produkujemy farby Pantone offsetowe i flexo UV.

Menu

Adres

ul. Kościuszki 59B,

32-540 Trzebinia

Kontakt

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

Właścicielem strony jest UNITEK – wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2024 UNITEK